CZK, Kč EUR, €
Facebook Bergans.cz
Instagram Bergans.cz

Jak funguje druhá vrstva oblečení

„Neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení.“

Během tělesné aktivity tělo vyrábí energii v podobě tepla. Zároveň produkuje pot, jako systém chlazení. Při jakékoliv aktivitě, ve všech ročních obdobích je potřeba udržet potřebné mikroklima. O funkci první, základní, vrstvě funkčního prádla jsme dozvěděli v minulém článku. Aby bylo mikroklima zachováno a spolehlivě fungoval systém vrstvení oblečení, vstupuje do hry vrstva druhá.

Druhá vrstva

Říká se jí různě – zateplovací, izolační. Jejím úkolem je udržení tělesné teploty, ochrana proti chladu a transport vlhkosti do dalších vrstev a okolí. Nabídka materiálů je pestrá.

 • Bavlna je dobrý izolant. S rostoucí absorpcí vlhkosti však rychle ztrácí izolační vlastnosti. Pro potřeby funkčního (technického) odívání je tedy naprosto vhodná. V oblečení do města však své uplatnění najde.
 • Fleece je polyesterový úplet s dostatečnou prodyšností. Vysoký vlas zadržuje vzduch a při výborném poměru objem/hmotnost poskytuje dobré izolační schopnosti. Vyrábí se z ropy, avšak v posledních letech roste produkce recyklací plastů.
  K outdoorovému a lifestylovému oblečení neodmyslitelně patří.
 • Vlna je ekologická přírodní, obnovitelná, recyklovatelná, odbouratelná. Izoluje i vlhká a svůj izolační výkon si udržuje i s klesající teplotou. Nabízí bezkonkurenčně nejlepší odolnost vůči pachům, perfektní prodyšnost. V outdoorové oblasti se používá výhradně ovčí vlna. Ze srsti běžných plemen ovcí se získává hrubší rouno i výsledná pletenina, zatímco rouno z ovcí Merino je výrazně jemnější a pletenina též.
  V lifestylovém oblečení se používá vedle ovčí vlny i vlna kozí – kašmíř a mohér.

 

Jak správně používat druhou vrstvu?

Aby vrstvení opravdu fungovalo, je důležité dodržovat několik pravidel. Dosáhnete tak spolehlivého výsledku v podobě příjemného komfortu nošení.

 • Oblečení by mělo svým střihem kopírovat tvar těla. Oblečení s anatomických střihem bude při pohybu, sportu lépe fungovat, než-li lifestylové, volněji střižené, oblečení. Zároveň by však druhá vrstva neměla omezovat v pohybu. Je proto důležité vyzkoušet a vybrat nejvhodnější střih.
 • Nezapomínejme ani na děti. Nemají, oproti dospělým, dostatečné vyvinutou termoregulaci a mohou se velmi rychle zpotit i prochladnout.
 • Pro správnou funkci je potřeba oblečení vhodně vrstvit (zde odkaz do článku o vrstvení, níže v seznamu). Sebelepší fleecová mikina či vlněný pulover v kombinaci s bavlněným tílkem či flanelovou košili nepřinese kýžený komfort. Vlhkost se vám bude shromažďovat právě na nejchoulostivějších místech.
 • Jiné oblečení použijeme na aerobní aktivity (běh, kolo, běžky), kde potřebujeme co nejlepší prodyšnost a rychlý odvod potu a slabší tepelnou izolaci. Jiné oblečení pak zvolíme v zimě na lyže, kdy potřebujeme naopak zadržet tělesné teplo a až poté uchovat prodyšnost. Vždy je výhodné vrstvit, dvě tenčí mikiny zahřejí lépe než jedna silnější.
 • Vyrážíte-li na krátkodobou náročnější aktivitu do chladného počasí, oblečte se tak, aby vám bezprostředně po opuštění tepla domova bylo spíše chladno. Až se svou činností dostanete do “provozní teploty”, bude vám příjemně a nebudete se zbytečně potit.
 • Polyesterové i vlněné oblečení druhé vrstvy perte podle pokynů výrobce na štítku. Nepoužívejte aviváž a jiná změkčovadla! Pozor dejte na suché zipy, neboť zejména jemné funkční oblečení z vlny Merino je citlivé na zadrhnutí.

 

Poslední aktualizace: Dub 11, 2019

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Provozovatel webových stránek North Trappers s.r.o., 411 13 Třebenice 111, Česká republika, IČ: 28221672, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely.