CZK, Kč EUR, €
Facebook Bergans.cz
Instagram Bergans.cz

Jak správně vyprat vaší péřovou bundu

Po skončení zimní sezóny a po náročné výpravě je vhodné péřové oblečení připravit na „letní spánek“. Doporučujeme jednou za rok péřové oblečení vyprat. Tato pravidelná údržba prodlužuje životnost výrobků.

Nemusíte se ničeho obávat. Kvalitní oblečení z prachového peří je speciálně zpracované, a proto se i snadno udržuje. Na vnitřním štítku každého péřového výrobku naleznete návod na údržbu a praní. Tyto pokyny je nutné dodržet, aby nedošlo k poškození výrobku.

 

Jde se prát

  • Drobné znečištění lze odstranit vlhkým hadříkem nebo jemnou houbičkou. Znečištění v oblasti límce, manžet a kolem kapes lze odeprat ručně s velmi malým množstvím mýdla.
  • Zapněte všechny zipy, včetně těch suchých, uvolněte všechna stahování a bundu obraťte naruby.
  • Lze prát v ruce nebo v pračce při 30 °C na zvláštní program a ve speciálním pracím prostředku na prachové peří. Vyvarujte se užívání agresivních pracích prostředků, které by mohly prachové peří poškodit.
  • Při praní v pračce můžete do bubnu přidat několik tenisových či florbalových míčku – docílíte tak lepšího roztřepání chuchvalců peří při praní.
  • Důkladně, ideálně 4 – 5x vymáchejte.
  • Při praní v pračce na závěr zvolte program na vypuštění vody z pračky. Vypranou péřovku neždímejte, pouze ručně vytlačte vodu.
  • Péřovou bundu nebělte, nežehlete ani chemicky neočisťujte.

 

A bude to v suchu

Péřovou bundu můžete sušit v sušičce na nejnižší teplotu sušení. I zde si lze pomoci tenisovým/florbalovým míčkem. Pokud nemáte tuto možnost, je bundu nutné sušit ve vodorovné poloze, mimo sálavé teplo a pravidelně jí natřásat, abyste roztřepali chuchvalce peří v komorách (chuchvalce vlhkého peří by jinak začaly hnít). Toto „přirozené“ sušení však může trvat až týden.

Komplexním praním nejen zbavíte péřovou bundu nečistot či zápachu, ale také zlepšíte jeho vlastnosti. S praním to však příliš nepřehánějte, protože byste prachové peří mohli zbavit zbylého obsahu tuku, který zajišťuje přirozenou pružnost.


 

Další tipy pro delší životnost

   • Nebudete-li péřovku delší dobu používat, měla by být nestísněně volně pověšená. Sbalení nebo pěchování na delší dobu, například v transportním vaku či vlastní kapse bundy, odnímá prachovému peří jeho přirozenou pružnost, peří se poškodí a nebude se moci opět plně rozvinout (nabrat „loft“ – vzduch). Na krátký čas, například na horskou túru, toto zabalení prachovému peří neuškodí.
   • V případě nutnosti (například na túře) můžeme i vlhkou péřovku sbalit do obalu/kapsy, musíme jí ale co nejdříve vyvětrat a nechat zcela uschnout.

 

Poslední aktualizace: Bře 13, 2019

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Provozovatel webových stránek North Trappers s.r.o., 411 13 Třebenice 111, Česká republika, IČ: 28221672, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely.