CZK, Kč EUR, €
Facebook Bergans.cz
Instagram Bergans.cz

Příběh loga Bergans

Ikonické zlaté oblouky fastfoodového řetězce či ušatého králíka časopisu si vybaví každý. Vrtá ti hlavou, proč je logo na oblečení a batozích Bergans takové jaké je? Kdo ho vytvořil? Jak daleko sahá jeho historie? Teď se to dozvíš!

Norská ikona

Oblečení a vybavení Bergans provádí Nory nejen na polárních expedicích nebo při vysokohorské turistice, ale také každý den na procházkách po lese, se psem, na rybách nebo při cestě do školy, a to se týká i členů norské královské rodiny.

Co ale znamená to logo?

Předně je dobré připomenout, že na výrobcích Bergans se objevují loga hned dvě.

 

První příběh – podpis zakladatele

Toto logo je založeno na vlastním podpisu Ole F. Bergana. Logo se vyvíjelo během 20. století a mělo jen minimální úpravy.

Druhý příběh – norská historie

Inspirací pro toto logo se stal obraz malíře Knuda Bergsliena, který namaloval roku 1869 slavný obraz Birkebeinerne – Birkebeineři. Malíř odkazoval na významnou událost norských středověkých dějin.

Přelom 12. a 13. století byl v Norsku obdobím bojů o trůn mezi přívrženci mnoha mocenských skupin. Na obrazu jsou dva lyžaři – Torstein Skevl a Skjervald Skrukk. Patřili mezi takzvané Birkebeinery neboli „Březonohé“, členy chudého politického hnutí, kteří si nohy obouvali do březové kůry. Tito dva o Vánocích roku 1206 odnášejí mladého prince Håkona Håkonssona (pozdějšího krále Håkona IV.) do bezpečí před nepřátelskými Baglery. Na jejich počest se dodnes běhá závod v běhu na lyžích Birkebeinerrenne.

Roku 1945 zakoupila společnost Bergans za 5 000 norských korun právo používat téma z obrazu. Název “Birkebeiner” se stal registrovanou značkou společnosti Bergans. Obraz byl používán pro image značky po dobu 50 let a výjev posloužil jako předloha pro logo používané dnes na výrobcích Bergans. Dnes se obraz nachází na čestném místě v sídle společnosti Bergans, nedaleko Osla.

Co spojuje obě loga i značku Bergans je touha úspěšně zvládat přírodní podmínky kolem nás, smysl pro tradici a odhodlání překonávat se.

Kam vyrazíš s Bergansem ty?

Poslední aktualizace: Bře 14, 2019

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Provozovatel webových stránek North Trappers s.r.o., 411 13 Třebenice 111, Česká republika, IČ: 28221672, jako správce osobních údajů, zpracovává na tomto webu cookies potřebné pro fungování webových stránek a pro analytické účely.